Najskuteczniejsza metoda wybielania zębów
Wybielanie zębów nie jest dla każdego tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Dzieje się tak, gdyż rozwój stomatologii estetycznej przełożył się na powstanie szerokiego zakresu metod, środków aktywnych. Prawdą jest, że szeroki wybór metod jest dla pacjentów kłopotliwy – nie wiadomo, którą metodę zrealizować, by cieszyć się możliwie maksymalnym efektem, a jednocześnie nie doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
W poniższym artykule przedstawimy kilka metod wybielania – można je realizować u dentysty, część z nich obejmuje środki, które są łatwo dostępne w sklepach. Dowiedz się, jaka jest ich skuteczność i czy warto się na nie zdecydować.
Wybielanie zębów u dentysty
Wybielanie zębów u dentysty odbywa się z zastosowaniem lampy do wybielania, wytwarzającej światło o odpowiedniej barwie. Wraz z zastosowaniem żelu wybielającego, stomatolog jest w stanie uzyskać spektakularny efekt w bardzo krótkim czasie.
Najpopularniejszą lampą w polskich gabinetach dentystycznych jest lampa Beyond. Metoda wybielania u dentysty z zastosowaniem lampy jest niezwykle skuteczna – bezpośrednio po zabiegu pacjent może cieszyć się uśmiechem bielszym nawet o kilka odcieni.
Wybielanie w domu
Wybielanie zębów w domu to szeroki termin – obejmuje zarówno zabieg realizowany z pomocą stomatologa, jak i szereg zabiegów wykonywanych w pełni na własną rękę. Wybielanie zębów w domu z pomocą stomatologa to wybielanie nakładkowe.
Wybielanie nakładkowe w domu polega na noszeniu specjalnych nakładek, przez kilka-kilkanaście godzin dziennie. Nakładki te należy uprzednio wypełnić żelem wybielającym, dostarczanym przez stomatologa. Rolą stomatologa w tym rodzaju wybielania jest przede wszystkim zaprojektowanie nakładek, które dokładnie pokrywają się z zębami pacjenta – tak, aby żel był możliwie skuteczny i mógł ujawnić swoją moc. Dodatkowo, stomatolog dobiera żel wybielający o odpowiedniej mocy – tak, aby zredukować możliwość powstania nadwrażliwości.
Wybielanie zębów węglem
Wybielanie zębów węglem jest jedną z metod, którą można zrealizować w całości samemu, bez konieczności ingerencji stomatologa. Do jej wykonania używa się węgla aktywnego, a także oleju kokosowego (najlepiej nierafinowanego). Obydwa te składniki należy połączyć, a następnie nałożyć na powierzchnię zębów.
Faktem jest, iż olej kokosowy wykazuje zdolności antybakteryjne, antygrzybiczne, co pozwala na lepszą higienę jamy ustnej. Prawdą jest również, że w ten sposób istnieje możliwość rozjaśnienia szkliwa. Niestety, dzieje się to sporym kosztem – w ten sposób pacjent doprowadza do znaczącego uszkodzenia szkliwa, a także erozji zęba; uzyskany efekt jest całkowicie niewspółmierny do ponoszonych kosztów.
Wybielanie sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona jest kolejnym preparatem, który można zastosować przy wybielaniu zębów w domu. Jest to bardzo stara metoda, przetestowana w wielu polskich domach. Wykorzystanie sody wzięło się z faktu, iż jest ona składnikiem past wybielających; jej użycie faktycznie doprowadza do rozjaśnienia przebarwień. Niestety, w ten sposób możemy znacząco uszkodzić szkliwo doprowadzając do jego ścierania, dlatego warto jest wstrzymać się z zastosowaniem tej metody.