Nieświeży oddech – co pomaga?

Nieświeży oddech to częsta przypadłość, na którą cierpi wiele osób. Może naprawdę uprzykrzyć życie osoby, która go posiada oraz osobom przebywającym w pobliżu. Brzydki zapach z ust może mieć różne przyczyny, a także może świadczyć o wielu nieprawidłowościach w organizmie. Co powoduje nieświeży oddech i jak go leczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?

Pojawienie się nieświeżego oddechu może mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej jest to niewłaściwa higiena jamy ustnej lub toczące się w organizmie różne choroby. Przyczyny przykrego zapachu z ust:

  • niedokładne i niesystematyczne szczotkowanie zębów, omijanie języka i podniebienia podczas mycia, rezygnacja z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej – wszystko to sprawia, że namnażają się bakterie, które wytwarzają szkodliwe substancje,
  • założony aparat ortodontyczny może utrudniać szczotkowanie zębów,
  • płytka nazębna, która nie jest regularnie usuwana zmienia się w kamień nazębny, a to główna przyczyna pojawienia się próchnicy i chorób przyzębia, paradontozy, zapalenia dziąseł, pojawienie się kieszonek w dziąsłach,
  • wrzody, rany, afty, grzybica,
  • uszkodzenia śluzówki i dziąseł, które powstały przez protezę i aparat ortodontyczny,
  • choroby o podłożu laryngologicznym jak zapalenie zatok, angina, ropne zapalenie gardła, zapalenie migdałków,
  • choroby związane z układem pokarmowym,
  • dieta bogata w intensywnie aromatyczne produkty jak czosnek, cebula lub produkty fermentujące np. jabłka,
  • leki, których skutkiem ubocznym jest zmniejszenie wydzielania śliny,
  • choroby jak cukrzyca, ostra niewydolność nerek,
  • nowotwór w obrębie jamy ustnej.

    Jak poprawić nieświeży oddech?

Lista przyczyn pojawienia się nieświeżego oddechu jest naprawdę bardzo długa. Nieswiezy oddech co pomaga? Zdiagnozowanie przyczyn ma duże znaczenie, gdyż dzięki temu możliwe jest skuteczne pozbycie się dolegliwości. Na pewno nie zaszkodzi wizyta u lekarza rodzinnego w celu postawienia diagnozy, wykonanie podstawowych badań krwi oraz kontrolna wizyta u stomatologa (wdrożenie leczenia w razie ewentualnych nieprawidłowości). Pierwszym krokiem jest jednak zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Pomoże w tym precyzyjne i systematyczne szczotkowanie zębów, wewnętrznej strony policzków, języka i podniebienia odpowiednią szczoteczka i pastą – przynajmniej dwa razy dziennie przez minimum trzy minuty. Do oczyszczania jamy ustnej przydatne są też nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Należy podkreślić, że cukier sprzyja namnażaniu się bakterii, a to one w większości powodują przykry zapach. Nieswiezy oddech co pomaga? Na pewno także zrezygnowanie ze słodyczy i słodkich napojów.

Nieswiezy oddech co pomaga? Leczenie brzydkiego zapachu z ust

Wszystkie osoby cierpiące na brzydki zapach z ust powinny pić napary z ziół, a w szczególności z mięty, rumianku oraz szałwii. Jeśli chodzi o płyny to pomoże też kefir, jogurt naturalny i zsiadłe mleko. W diecie warto wykorzystać pietruszkę, która neutralizuje brzydki zapach. Można ją dodawać do potraw (zup, sałatek, a nawet kanapek), koktajli zarówno świeżą, jak i suszoną. Z diety trzeba wyeliminować intensywne produkty, jak czosnek, chrzan, cebula.

W leczeniu nieświeżego oddechu na pewno sprawdzi się całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów, systematyczne przyjmowanie probiotyków, a także spanie z zamkniętymi ustami. Leczeniu sprzyjać będzie stosowanie tabletek, pastylek odświeżających oddech, a także specjalne pasty i płyny.

Jakie leki na nieświeży oddech?

Nieswiezy oddech co pomaga? W aptece są leki, które mogą pomóc rozwiązać ten problem. Niektóre mają działanie ekspresowe: wystarczy połknąć tabletkę lub kapsułkę, popić wodą i problem zniknie po około 30 minutach (np. kapsułki Air-Lift). W aptece można kupić także pastylki lub tabletki, które działają ekspresowo neutralizując brzydki zapach w jamie ustnej (np. tabletki do ssania GUM Hali Control). Poza tabletkami, kapsułkami i pastylkami można kupić odświeżające spraye do ust, które także działają na zasadzie neutralizacji zapachu. Preparaty te są wydawane bez recepty i w składzie zawierają organiczne związki cynku. Wspomagane są także mentolem, rumiankiem, miętą nadając oddechowi świeżości. Spraye mogą zawierać alkohol w składzie, a on może wysuszać śluzówkę – warto więc być ostrożnym przy stosowaniu. Jeśli przyczyną brzydkiego zapachu są choroby, to wyleczenie ich będzie podstawą w celu całkowitego pozbycia się go. To kluczowe, gdyż wyleczymy przyczynę, a nie będziemy leczyć objawów schorzeń.

Przykry zapach z ust może sprawiać poważny problem. Może świadczyć o wielu groźnych chorobach. Sprawia on, że tracimy poczucie własnej wartości i alienujemy się. Nieswiezy oddech co pomaga? Podstawą zapobiegania i leczenia tej dolegliwości są wizyty kontrolne u stomatologa, właściwa higiena jamy ustnej oraz nabycie zdrowych nawyków żywieniowych. Można też wspomagać się lekami na nieświeży oddech, które dostępne są w aptece.