Odsłonięte szyjki zębowe- czy można wyleczyć?

Odsłonięte szyjki zębowe- czy można wyleczyć

Odsłonięte szyjki zębowe to poważna dolegliwość, która prowadzić może do utraty zębów, a przy tym jest bardzo bolesna i nieprzyjemna. Choroba ta spowodowana jest recesją, czyli cofaniem się błony śluzowej dziąseł przyzębia. Spowodowana może być czynnikami takimi jak kamień nazębny lub stany zapalne błony śluzowej, przez awitominozę i palenie papierosów.

Jak ratować odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowe – czy można wyleczyć? Oczywiście, że tak. Wybór metody jest bezpośrednio zależny od przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych. Podstawową kwestią jest ustalenie prawidłowej higieny jamy ustnej. Polegać ona będzie na codziennym regularnym myciu zębów przez co najmniej dwie minuty. Dzięki temu dokładnie wyczyści się zęby z resztek pokarmowych, a także osad nazębny ze szczelin między zębowych. Użyć można także nici dentystycznych, irygatorów, szczoteczek między zębowych, płynów do higieny jamy ustnej.
Jeśli zawiodą naturalne metody wówczas po pomoc należy udać się do lekarza stomatologa. Ten, po przeprowadzeniu diagnozy i po ustaleniu przyczyn schorzenia ustali odpowiednią metodę leczenia.

Metody leczenia odsłoniętych szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe – czy można wyleczyć i jak to zrobić? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi każdego dnia. Jeśli nie pomoże regularne czyszczenie zębów należy zwrócić się do stomatologa. Pierwsza metodą może być przeprowadzenie skalingu i piaskowania, jeśli odsłonięcie szyjek zębowych nastąpiło przez nadmiar kamienia nazębnego. Po takim zabiegu zęby zabezpiecza się fluorem, aby zabezpieczyć zęby przed próchnicą i zmniejszyć ich wrażliwość.
W przypadku, kiedy odsłonięcie szyjek zębowych jest spowodowane wadą zgryzu konieczne będzie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Zostawienie wad zgryzu może spowodować pogłębianie się tego procesu. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgiczno-periodontologicznych, które obejmują przeszczepienie dziąsła.

W gabinetach lekarskich liczyć można na leczenie laserowe, albo na leczenie ultradźwiękami poprzez usunięcia kamienia, a także kiretaż, czyli czyszczenie zębowych kieszonek. Kiretaż może być otwarty lub zamknięty lub laserowy. Wszystko zależy tu od głębokości kieszonek dziąsłowych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, jednak w niektórych przypadkach może mieć przykre dolegliwości, takie jak zasinienie policzka lub wargi, wrażenie ruchomości zębów, nadwrażliwość lub czasowa utrata czucia dziąsła, w miejscu gdzie przeprowadzono zabieg. Takie reakcje są jak najbardziej naturalne i po krótkim okresie czasu ulegają zmniejszeniu.

Domowe sposoby leczenia odsłoniętych szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe – czy można wyleczyć je w domu? Na pewno można próbować. Zacząć powinno się od regularnej higieny jamy ustnej. Zęby powinno się szczotkować regularnie, co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu specjalnych szczoteczek do zębów i past. Ruchy powinny być okrężne, wymiatające, okrężne. Szczoteczki, które są przeznaczone dla osób, które mają odsłonięte szyjki zębowe, powinny być miękkie, lub półtwarde, nigdy twarde. Natomiast pasty do zębów powinny być łagodne, przeciwzapalne i łagodzące. Im mniej maja grudek i proszku tym bardziej nadają się do odsłoniętych szyjek zębowych. Poleca się również stosowanie płukanek różnego rodzaju. Będą to płukanki z zawartością rumianku, kory dębu lub szałwii. Zioła te mają działanie antybakteryjne i ściągające. W aptece kupić można również żele, które pomogą załagodzić te dolegliwości.
W wyeliminowaniu schorzenia jakim są odsłonięte szyjki zębowe pomoże na pewno dieta. Powinno ograniczyć się potrawy zimne, gorące, słone i słodkie, a także gazowane napoje. Jeśli jednak zdarzy się, że zje się takie jedzenie, dobrze jest wstrzymać się z myciem zębów przez kilka godzin.

Jakie są przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych?

Zjawisko to spowodowane jest przez inna chorobę, zwaną paradontozą. Wywołana jest ona zwykle przez pacjentów, którzy zaniedbywali codzienną higienę jamy ustnej i doprowadzili do osadzenia się na powierzchni zęba płytki, która składa się z bakterii, z zanieczyszczeń oraz resztek jedzenia. Jeśli płytka ta nie jest usuwana regularnie powstać może kamień nazębny, a zęby ulegają zniszczeniu. Płytka, której jest nadmiar, powodować może przesuwanie się dziąseł w górę, a to prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Podobnie jest w przypadku nałogowego palenia papierosów, albo niedoborów witamin w organizmie.
Szkorbut to kolejna choroba, która spowodować może choroby dziąseł. spowodowana jest ona dietą ubogą w witaminy, awitaminozą, która wynika z zaburzeń odżywiania. Bulimia i anemia przyczyniają się do odsłonięcia szyjek zębowych.

Czym grozi brak leczenia odsłoniętych szyjek zębowych?

Odsłonięte szyjki zębowe – czy można wyleczyć? Można a nawet trzeba. Brak skutecznego leczenia stomatologicznego doprowadzić może do pojawienia zapalenia się dziąseł, do ich zaniku, a także do chorób przyzębia, do wypadnięcia zębów.
Aby nie dopuścić do powikłań należy regularnie kontrolować stan jamy ustnej i uzębienia i pilnować prawidłowej pielęgnacji. Trzeba również dobrze i prawidłowo się odżywiać, a dieta powinna być bogata w witaminy, zwłaszcza z grupy C.

Odsłonięte szyjki zębów- czego są oznaką?

W przypadku choroby jaką są odsłonięte szyjki zębowe nie bez znaczenia jest wiek, a także zaniedbanie higieny zębów na co dzień, czyli unikanie wizyty u lekarza, albo nieregularne i krótkie mycie zębów niewłaściwą pastą, a także wieloma innymi czynnikami. Choroba ta częściej pojawia się także u ludzi, którzy mają cienkie, delikatne dziąsła.

Odsłonięcie szyjek zębowych objawia się krwawieniem dziąseł, wrażliwością na potrawy i trunki o różnych temperaturach, nagłym przeszywającym bólem, który występuje u nasady zęba. Dziąsła są przeważnie opuchnięte, mogą zmienić swój kształt, a z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach.
Odsłonięte szyjki zębowe – czy można wyleczyć je skutecznie i na zawsze? Można, ale trzeba pilnować bardzo codziennej higieny jamy ustnej, tak aby już nigdy nie cierpieć z powodu odsłoniętych szyjek zębowych.