Tytoń i jama ustna to złe połączenie – wszystko ze względu na konsekwencje płynące ze spożywania tytoniu, niezależnie od jego formy. Czy to w formie żucia liści, czy też palenia papierosów, cygar czy spożywania innych wyrobów tytoniowych, może on mieć wysoce negatywny przekład na kondycję naszej jamy ustnej. Z tego powodu, powszechnie rekomendowanym stanowiskiem jest porzucenie palenia, właśnie ze względu na potrzebę utrzymania stanu jamy ustnej w jak najlepszej kondycji.

 

Implanty to rozwiązanie protetyczne, które warto jest ocenić pod względem trwałości. Ocena ta sięga różnych aspektów, między innymi temu, jak implanty stomatologiczne radzą sobie w przypadku, gdy pacjent jest uzależniony od palenia papierosów. To rozwiązanie, posiadające stosunkowo dużo zalet, może różnie zareagować na dym tytoniowy. Dowiedz się, czym są implanty stomatologiczne i jaki przekład na ich trwałość może mieć palenie papierosów.

 

Czy palenie papierosów może wpłynąć na trwałość implantu zębowego?

 

Tę część artykułu warto jest zacząć od wyszczególnienia, z czym utożsamiają się implanty stomatologiczne i czym one tak w zasadzie są. Otóż, implanty stomatologiczne to rozwiązanie protetyczne, mające na celu pełnić funkcję sztucznego korzenia zęba. Taki korzeń wykorzystuje się wówczas do dalszej odbudowy protetycznej, na przykład przy wykorzystaniu korony protetycznej, mostu protetycznego, czy też protezy. 

 

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które powodują, że wszczepianie implantu stomatologicznego jest mało zasadne. Przede wszystkim, dotyczy to sytuacji, w której pacjent, decydujący się na wszczepienie implantu stomatologicznego, nałogowo pali papierosy. Obejmuje to każdą ilość spożywanych papierosów – sięgającą 40 sztuk dziennie i więcej.

 

W obecnych czasach świadomość na temat szkodliwości papierosów stoi na bardzo wysokim poziomie. Między innymi dlatego coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z papierosów. Szara skóra, rak płuc, zmarszczki mimiczne – to jedne z wielu konsekwencji palenia papierosów.

 

Do konsekwencji można także zaliczyć obniżenie trwałości implantu stomatologicznego, co zostało naukowo udowodnione. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że zaledwie nieco ponad 90% nałogowych palaczy, palących około 40 papierosów dziennie, może cieszyć się powodzeniem zabiegu. Oznacza to, że prawie co 10 pacjentowi, palącemu około 40 papierosów dziennie, implant nie przyjmie się. Warto jest wstrzymać się z paleniem papierosów, gdyż płynie za tym sporo konsekwencji.