Przebieg leczenia kanałowego

Zabiegi stomatologiczne ulegają stałemu rozwojowi, dzięki czemu są coraz bardziej efektywne, a także łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta. Jednym z takich zabiegów jest leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym. Leczenie kanałowe zawiera się w dziale stomatologii, który nazywany jest endodoncją. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe i dlaczego warto jest je wykonać.

Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie kanałowe może odbywać się z użyciem mikroskopu. Wówczas obraz, na którym skupia się lekarz dentysta, jest powiększany nawet 25-krotnie, przy użyciu mikroskopu operacyjnego. Z zastosowaniem takiego powiększenia dentysta jest w stanie dokładnie zbadać komorę zęba, a także znaleźć dodatkowe korzenie, które mają zbyt małe wymiary, by odnaleźć je naocznie.

Leczenie kanałowe wykonane z użyciem mikroskopu jest dużo dokładniejsze. Sprawia to, że powtórne leczenie kanałowe najprawdopodobniej nie będzie mieć miejsca; kanały dokładnie oczyszczone z miazgi, a następnie odpowiednio zabezpieczone, gwarantują brak konieczności wykonania tzw. re-endo.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Wskazań, które określają, czy leczenie kanałowe powinno zostać wykonane, jest stosunkowo niewiele. Leczenie kanałowe pod mikroskopem powinno być wykonane w przypadku, gdy pacjent boryka się z problemami związanymi z zakażoną miazgą; leczenie kanałowe stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Z racji tego, iż mikroskop operacyjny oferuje dokładniejszy obraz, warto go zastosować, gdy leczenie kanałowe obejmuje ząb o niestandardowym kształcie, lub znajdujący się w nietypowym miejscu.

Czy warto leczyć się endodontycznie?

Leczenie kanałowe może być ostatnią deską ratunku dla zęba pacjenta. W momencie, gdy zakażenie spowodowane próchnicą dotarło do miazgi, ciężko jest o lepszą formę leczenia. Powinno się wykonać leczenie kanałowe wtedy, gdy pacjentowi zależy na utrzymaniu zęba w szczęce.

Warto wiedzieć, że rozsądnie jest zachować naturalny ząb, nawet mocno zniszczony – leczenie kanałowe pozwala na dalsze przeprowadzenie leczenia protetycznego. Dodatkowo, o ile budżet pacjenta na to pozwala, leczenie kanałowe warto wzbogacić o obecność mikroskopu – w ten sposób stomatolog jest w stanie uzyskać dużo lepszy efekt.

Leczenie kanałowe jest szybkim, bezbolesnym zabiegiem – w jego przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe. Nie warto jest bać się wykonania tego zabiegu, gdyż dzięki niemu można utrzymać komplet zębów, bez konieczności przeprowadzania ekstrakcji.