Ważne informacje o implantach stomatologicznych

Każda nieprawidłowość, która jest związana z zębami i jamą ustną, może przerodzić się w dużo groźniejsze schorzenia, które stosunkowo trudno będzie wyleczyć czy załagodzić. Szczęśliwie, pacjenci, którzy nie zbagatelizują problemu choroby i zareagują odpowiednio wcześnie, będą w stanie wyleczyć większość chorób. 

 

W przypadku bezzębia, odpowiednio szybka reakcja może wiązać się z wykorzystaniem takiego rozwiązania, jak implanty zębowe. Implant zęba to rozwiązanie, które pozwoli pacjentowi na skuteczne i estetyczne wyleczenie problemu, jakim jest bezzębie.

 

Zęby można utracić na wielu etapach życia, dlatego warto jest być w stanie odpowiednio na to zareagować. Dowiedz się, czym są implanty zębów i dlaczego warto jest z nich skorzystać.

 

Czym jest implant zęba?

 

Implanty zębów są jednym ze sposobów na to, by wyleczyć się z problemu bezzębia. Implanty stosuje się w leczeniu implantoprotetycznym, które łączy wykorzystanie rozwiązania, jakim są implanty, a także rozwiązania protetycznego, takiego jak proteza, most czy korona protetyczna. Implanty wizualnie mocno przypominają śruby, dlatego można je do siebie porównać. Natomiast pod względem funkcjonalności, można porównać implant do korzenia zęba. 

 

Implant mocuje się w zębodole, który został odpowiednio oczyszczony. Implanty posiadają wiele zalet, mających przełożenie na decyzję, którą podejmuje pacjent. Warto zaznaczyć, że z pomocą rozwiązania, jakim jest implant, uzyskuje się rozwiązanie połączone z kością, dlatego jest ono wyjątkowo stabilne. 

 

Rodzaje implantów zębowych

 

Implanty dzieli się na implanty tytanowe i cyrkonowe. Najpopularniejszą grupą implantów są te, które zostały wykonane z tytanu. Implant tego rodzaju jest najbardziej rozpowszechniony, gdyż używa się go od wielu lat. Natomiast implant cyrkonowy to swego rodzaju nowość, która jednak stanowi poważną i sensowną alternatywę dla rozwiązania, jakim jest implant tytanowy.

 

Implanty zębowe – przeciwwskazania

 

Implant nie może być wykorzystany przez każdego. Przede wszystkim, implant nie może zostać wykorzystany przez kobiety, które podczas zabiegu będą w ciąży. Zabieg, podczas którego wszczepia się implant, stanowi zbyt duże obciążenie dla organizmu. Implant nie może być także wszczepiony u osób małoletnich, u których tkanka kostna nadal rozwija się.

 

Ile trwa wszczepienie implantu?

 

Proces, podczas którego wszczepia się implant, trwa zaledwie chwilę – maksymalnie 30 minut. Natomiast całe leczenie oparte o implant może zająć nawet kilka miesięcy

 

Wszczepienie rozwiązania, jakim jest implant, jest stosunkowo prostym zabiegiem, jednak powinni go wykonywać lekarze wyłącznie certyfikowani. Warto jest wykorzystać implant, nawet zważając na całkowity czas leczenia.

 

Czy implant można wszczepić każdemu?

 

Pacjenci pytają się, czy implant może zostać wszczepiony każdemu. Otóż istnieją pewne przeciwwskazania, dla których implant nie może zostać wszczepiony. Zalecamy konsultację z lekarzem, który oceni, czy implant może zostać wykorzystany.