Zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba – co robić?
Ekstrakcja zęba powinna stanowić ostateczny sposób na pozbycie się choroby. Pacjenci często decydują się na nią przedwcześnie, mogąc jeszcze podjąć próbę leczenia — rezygnacja wynika na przykład ze strachu. Konsekwencje mogą być różne — może na przykład pojawić się zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba. Ekstrakcja zęba wiąże się ze stopniowym rozwojem procesu zanikania tkanki kostnej, co jest negatywnym zjawiskiem i rozsądnie jest mu zapobiegać. W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba i dlaczego zapadnięte dziąsła są problemem, z którym należy podjąć szybką walkę.
Zapadnięte dziąsła — czy to częsty problem?
Nim przejdziemy do tego, jak walczyć z konsekwencją ekstrakcji zęba, jaką są zapadnięte dziąsła, najpierw wyjaśnimy, jak dochodzi do momentu, w którym zderzamy się z taką sytuacją. Aby problem, jakim są zapadnięte dziąsła, zaczął się rozwijać, musi dojść do ubytku zęba. W momencie, gdy tracimy ząb, przestajemy wywierać siłę nacisku na kość szczęki — przez co z czasem zaczyna ona zanikać. Podobnie jest w przypadku mięśni — nieużywane mięśnie z czasem zanikają, dlatego warto jest ich używać. Nie inaczej jest w przypadku kości szczęki!
Sytuacja z mięśniami jest jednak bardzo prosta — możemy zacząć ćwiczyć, więcej się ruszać, wykonywać niektóre czynności fizyczne na własną rękę… ale co w przypadku, gdy problem dotyczy zęba? Przecież nie ma możliwości, aby odrósł nam stały ząb! Co zrobić, gdy zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba zacznie się rozwijać? Co można zrobić, by zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba nie pojawiło się?
Przede wszystkim zacznijmy od wyróżnienia powodu z czego wynika problem. Zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba pojawia się w momencie, gdy dochodzi do zaniku kości. Wygląda to bardzo nienaturalnie na przykład w przypadku zastosowania protezy, dlatego w momencie, gdy ten problem się pojawi, rekomendowane jest skorzystanie z implantów zębowych.
Implanty to bezpieczne rozwiązanie protetyczne, które pozwoli pacjentowi odbudować zęby w stopniu wysoce zbliżonym do naturalnego. Zaletą implantów jest także to, że pozwalają one zapobiec ubytkowi kości — dlatego też ich wykorzystanie jest wysoce rekomendowane w możliwie krótkim czasie po ekstrakcji zęba stałego, czy też po jego utracie w inny sposób. Stosując implant uda się pacjentowi uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak zapadnięte dziąsło po wyrwaniu zęba.
Nim jednak dojdzie do zęba, najprawdopodobniej będzie trzeba dokonać rekonstrukcji kości. Wynika to z faktu, że w momencie, gdy mamy do czynienia z zapadniętym dziąsłem, to bardzo możliwe, że zanik kości szczęki jest już w zaawansowanym stadium. Oczywiście warto jest najpierw dokonać badania, czy aby tak na pewno jest. Gdyby okazało się, że zachodzi konieczność odbudowy kości — lekarz powinien wykonać zabieg na przykład sterowanej regeneracji kości. Niektóre zabiegi regenerujące kość można połączyć z leczeniem implantologicznym, co oznacza, że obydwa zabiegi z powodzeniem wykonamy podczas jednej wizyty.